Klinik ÇayyoluKLİNİKÇAYYOLU

DİŞ BEYAZLATMA

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma (bleaching) nedir?

Estetik diş hekimliğinde en çok uygulanan tedavilerden biridir. Diş renginin bu işleme özel ağartıcı jeller kullanılarak birkaç ton açılmasıdır.

Dişler neden sararır?

Diş üzerinde bazı yiyecek ve içeceklerin oluşturduğu lekeler dış renklenmelerdir. Bu renklenmelerin birçoğu diş taşı temizliği sırasında giderilmektedir. Ancak kola, kahve, çay, meyve suları vb gıdalar ve sigara kullanımı dişlerin sararmasına neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra yaşlanma, travma, amalgam (gri) dolgular, günlük alınan flor miktarının 1 ppmden fazla olması, hamilelik sırasında alınan bazı antibiyotikler dişlerde iç renklenmelere sebep olmaktadır. Bu renklenmelerin dışında bazı kişilerin diş rengi doğal olarak sarıdır.

Diş beyazlatma nasıl uygulanmaktadır?

İki farklı yöntem bulunmaktadır; ofis tipi ve ev tipi beyazlatma.

Ofis tipi beyazlatma nedir?

Klinikte hekim tarafından dişlerin üzerine sürülen özel ağartıcı jelin lazer veya ışık kaynağı ile aktive edilerek uygulanmasıdır. Bu işlem yaklaşık olarak 30-45 dakika sürmektedir.   

Ev tipi beyazlatma nedir?

Kişiye özel ölçüye göre hazırlanan plağın içerisine hekim tarafından önerilen jel sürülerek plak ağıza yerleştirilir. Günde 3-4 saat bu plak kullanılarak birkaç günde diş renginiz açılacaktır.

Ofis tipi ve ev tipi arasındaki farklar nelerdir?

Ev tipi beyazlatma jellerinin ağartıcı konsantrasyonu diş ve dişetlerine zarar vermesin diye düşük tutulmuştur. Bu sebeple ev tipi beyazlatma daha uzun sürede sonuç vermektedir. 

Diş beyazlatmadan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Beyazlatma reaksiyonu 24 saat boyunca devam etmektedir. Bu süre içerisinde kola, çay, kahve, meyve suyu, salçalı yemekler gibi renkli gıdaları tüketmekten kaçınmalı ve sigara kullanılmamalıdır. Asitli içecekler hassasiyet yapacağı için kaçınılmalıdır.

Diş beyazlatma dişlere zarar verir mi?

Doğru yöntem ve doğru materyal kullanıldığı sürece herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Diş Beyazlatma ağrılı bir işlem midir?

İşlem sırasında ve 24 saat süresince hassasiyet görülebilmektedir. İşlemden önce ve sonrasında doktorunuz size hassasiyet giderici gargaralar, diş macunları ve özel bazı solüsyonlar uygulayarak bu sorunu çözecektir.  

Diş beyazlatma ne kadar süre etkinliği devam etmektedir?

Normal şartlar altında dişler rengini iki-üç yıl korumaktadır. Ancak bu süre beslenme alışkanlıklarına, sigara kullanımına ve ağız hijyenine bağlı olarak kısalabilmektedir. Yılda bir kısa süreli olarak ofiste veya evde ek bir işlem uygulanabilir.

Bleaching konusunda nelere dikkat edilmelidir?

Diş hekiminizin tavsiye ettiği beyazlatma jelleri dışında veya karbonat, çamaşır suyu gibi materyalleri kullanarak dişinizi beyazlatmaya kesinlikle çalışmayınız. Dişlerinize zarar verebilirsiniz. Dişinizin beyazlatma işlemine uygun olup olmadığına hekiminiz karar verecek ve size uygun olan yöntemi seçecektir.

 • A
  Aylin Şekerci08.02.2019

  kliniğinizde diş beyazlatma yapılıyor mu? diş beyazlatma fiyatı nedir?

  KLİNİK ÇAYYOLU

  Merhaba Aylin Hanım Kliniğimizde beyazlatma yapılmaktadır. Muayenemiz ücretsizdir. Dilerseniz randevu oluşturabiliriz. Bize 05304042992 nolu telefondan ulaşabilirsiniz. iyi günler

YORUMLAR
GÖRÜŞ, ÖNERİ ve RANDEVU TALEBİ FORMU

* Girmiş olduğunuz bilgiler gizli tutulmaktadır, üçünkü kişilerle paylaşılmamaktadır.

 1. facebook
 2. instagram
 3. twitter
 4. google plus
HAKKIMIZDAKlinik ÇayyoluAlacaatlı Cad. Konsept İş Merkezi No:2/3 Çayyolu
0312 240 85560530 404 2993