Klinik Çayyolu

Diş Beyazlatma Ankara

Diş Beyazlatma Ankara

Diş Beyazlatma

Dişin rengi, gülüşün vazgeçilmez unsurlarından dişlerin estetik kriterleri içinde yer almaktadır. Göz bebeğiyle aynı renk olan dişler, bir ahenk içindedirler.

Yaşla beraber dişin içerisindeki dentin tabakasının kalınlaşmasına bağlı olarak sararma normal kabul edildiği gibi sigara, çay ve kahve gibi renklendirici maddelerin de renklenmede etkisi olduğu bilinmektedir. Genetik de önemli bir faktördür. Dişler bu maddelerle tanışmadan da sarı olarak sürebilmektedirler.

Diş beyazlatma, diş taşı temizliğinden farkı birisi dişin dışındaki renklenmeleri temizlerken diğeri içten bir beyazlatma sağlamaktadır. Bunu tenin üzerindeki çamur (diş taşı temizliğiyle temizlediğimiz kısım) ve ten renginin açılması (diş beyazlatması ile hedefimiz) farkı gibi düşünebilirsiniz.

Diş beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Estetik diş hekimliğinde en çok uygulanan tedavilerden biri diş beyazlatma işlemidir. Diş renginin bu işleme özel ağartıcı jeller kullanılarak birkaç ton açılmasıdır.

Dişin içerisindeki kanallardan dişin merkezine ulaşan diş beyazlatma ajanının dişin içerisindeki renk verici maddelerin kimyasal bağlarını yıkarak oksidasyon mekanizmasıyla dişin renginin açmasına dayanmaktadır.

Bu amaç için 2 tür ajan kullanılmaktadır. Bunlar Hidrojen Peroksit ve Karbamid Peroksit. Karbamid peroksit daha çok ev tipi beyazlatmada kullanılırken, daha güçlü bir bileşik olan hidrojen peroksit ofis tipi beyazlatmada kullanılmaktadır.

Dişler neden sararır?

Diş üzerinde bazı yiyecek ve içeceklerin oluşturduğu lekeler dış renklenmelerdir. Bu renklenmelerin birçoğu diş taşı temizliği sırasında giderilmektedir. Ancak kola, kahve, çay, meyve suları vb gıdalar ve sigara kullanımı dişlerin sararmasına neden olabilmektedir.

Bunların yanı sıra yaşlanma, travma, amalgam (gri) dolgular, günlük alınan flor miktarının 1 ppmden fazla olması, hamilelik sırasında alınan bazı antibiyotikler dişlerde iç renklenmelere sebep olmaktadır. Bu renklenmelerin dışında bazı kişilerin diş rengi doğal olarak sarıdır.

Diş beyazlatma nasıl yapılır?

Diş beyazlatma Ankara kliniğimizde iki farklı diş beyazlatma yöntemi bulunmaktadır, bunlar;

 1. Ofis tipi diş beyazlatma,
 2. Ev tipi diş beyazlatma.

1. Ofis Tipi Beyazlatma

Klinikte hekim tarafından dişlerin üzerine sürülen özel ağartıcı jelin lazer veya ışık kaynağı ile aktive edilerek uygulanmasıdır. Ofis tipi diş beyazlatma yaklaşık olarak 30-45 dakika sürmektedir.

Ofis tipi beyazlatmada kullanılan %40 derişimindeki Hidrojen Peroksit çok güçlü bir ajandır ve kontrollü olarak uygulanması gerekmektedir. Bu sebeple öncelikle diş etlerini korumak için gingival bariyer adı verilen beyaz dolgu benzeriyle diş etlerinin üzeri kapatılır, daha sonra 20 dakikalık kürler halinde dişlerin üstüne beyazlatma ajanı sürülür ve arada karıştırılarak etki etmesi beklenir.

2. Ev Tipi Diş Beyazlatma

Kişiye özel ölçüye göre hazırlanan plağın içerisine, hekim tarafından önerilen jel sürülerek plak ağıza yerleştirilir. Günde 3-4 saat bu plak kullanılarak birkaç günde diş renginiz açılacaktır.

Ofis tipi ve ev tipi diş beyazlatma arasındaki farklar nelerdir?

Ev tipi diş beyazlatma jellerinin, ağartıcı konsantrasyonu diş ve dişetlerine zarar vermesin diye düşük tutulmuştur. Bu sebeple ev tipi diş beyazlatma daha uzun sürede sonuç vermektedir.

Ev tipi beyazlatma mı ofis tipi beyazlatma mı daha etkilidir?

Ev tipi beyazlatmada kullanılan materyel, diş hekimi kontrolünde olmadığı için konsantrasyon olarak ofis tipinin yaklaşık %10’u kadardır (%16’lık karbamid peroksik, yaklaşık olarak %5’lik hidrojen peroksite eşdeğerdir). Bu da yavaş bir beyazlatma sağlamaktadır.

Ofis tipi ise hızlı bir beyazlatma sağlamaktadır, fakat beraberinde kısa bir süre hassasiyete sebep olmaktadır. Çalışmalarda ve pratik uygulamalarda en etkili olan beyazlatmanın bu iki beyazlatma tipinin beraber kullanıldığı beyazlatma olduğu bulunmuştur.

Diş beyazlatmanın etkinliği ne kadar sürmektedir?

Diş beyazlatma etkisinin ömür boyu süreceği şeklinde bir iddia çok gerçekçi olmakla birlikte, firmaların başlangıçtaki kadar sarı hale dönmeyeceğini söylemektedirler. Beyazlatmanın ihtiyaç görüldükçe yenileceği kabulüyle bu tedaviye başlanması hastalarımızın memnuniyetini arttırmaktadır. Bu etkinliğin uzunluğu kişilerin yaşam tarzından da çok etkilenmektedir.

Karbonat veya muz kabuğu dişi beyazlatır mı?

Karbonat diş macunundan daha büyük partiküller içerdiği için diş macununa göre daha etkili yüzey temizliği sağlamaktadır fakat bunun diş beyazlatmasında etkisi yoktur, yapılan temizlik daha çok diş taşı temizliğinden sonra yaptığımız renklenmelerin temizlenmesi prosedürüne benzemektedir.

Diş Beyazlatma Fiyatı Ankara

Diş beyazlatma fiyatı Ankara kliniklerinde yapılan beyazlatmanın türüne, beyazlatmanın kaç seans yapıldığına, kullanılan materyele göre çok değişiklik göstermektedir. Ücreti 3000-6000 TL arasında değişmektedir.

Diş beyazlatma sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Diş beyazlatma reaksiyonu 24 saat boyunca devam etmektedir. Bu süre içerisinde kola, çay, kahve, meyve suyu, salçalı yemekler gibi renkli gıdaları tüketmekten kaçınmalı ve sigara kullanılmamalıdır. Asitli içecekler hassasiyet yapacağı için kaçınılmalıdır.

Diş beyazlatma mekanizmasından dolayı aktif beyazlatma sırasında dişlerin üzerindeki tübüller açık olmaktadır. Bu yüzden ofis tipi beyazlatmanın hemen sonrasında ve ev tipi beyazlatma yapıldığı sırada dişlerin rengini ve sağlığını korumak için salçalı ve renklendirici gıdaları azaltmak, kırmızı şaraplar meyve suları gibi renkli içecekler tüketmemek, sigarayı uzun bir süre tüketmemek, çay ve kahveden uzak durmak gerekir.

Özellikle beyazlatma sonrası dönemde ne kadar uzak durulabilirse ilk aşama o kadar başarılı bir şekilde atlatılmış olacaktır. Çok sıcak ve çok soğuk gıdaları ilk 48 saat tüketmemek tavsiye edilmektedir.

Diş beyazlatma sonrası dolgular veya kaplamalar beyazlar mı?

Diş beyazlatma ajanının mekanizmasından dolayı bu restorasyonların renginde değişme olması beklenmemektedir. Yeni yapılacak restorasyonun diş beyazlatma sonrasında diş renginin oturması amacıyla 2 hafta beklenip daha sonra yapılması sağlılı olacaktır. Eski restorasyonlarla dişlerin renginin arasındaki renk farkının çok sırıttığı durumda mevcut restorasyonların değişmesi tavsiye edilmektedir.

Diş beyazlatma dişlere zarar verir mi?

Doğru yöntem ve doğru materyal kullanıldığı sürece diş beyazlatmanın herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Diş beyazlatma ağrılı bir işlem midir?

Diş beyazlatma sırasında ve 24 saat süresince hassasiyet görülebilmektedir. İşlemden önce ve sonrasında doktorunuz size hassasiyet giderici gargaralar, diş macunları ve özel bazı solüsyonlar uygulayarak bu sorunu çözecektir.  

Diş beyazlatma ne kadar süre etkinliği devam etmektedir?

Diş beyazlatma, normal şartlar altında dişler rengini iki-üç yıl korumaktadır. Ancak bu süre beslenme alışkanlıklarına, sigara kullanımına ve ağız hijyenine bağlı olarak kısalabilmektedir. Yılda bir kısa süreli olarak ofiste veya evde ek bir işlem uygulanabilir.

Hasta Yorumları
 • A
  Aylin Şekerci08.02.2019

  kliniğinizde diş beyazlatma yapılıyor mu? diş beyazlatma fiyatı nedir?

  KLİNİK ÇAYYOLU

  Merhaba Aylin Hanım Kliniğimizde beyazlatma yapılmaktadır. Muayenemiz ücretsizdir. Dilerseniz randevu oluşturabiliriz. Bize 05304042992 nolu telefondan ulaşabilirsiniz. iyi günler

GÖRÜŞ, ÖNERİ ve RANDEVU TALEBİ FORMU

* Girmiş olduğunuz bilgiler gizli tutulmaktadır, üçünkü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Hakkımızda HakkımızdaIletişim Iletişim Whatsapp
HAKKIMIZDAKlinik ÇayyoluAlacaatlı Cad. Konsept İş Merkezi No:2/3 Çayyolu
0530 404 29930530 404 2993