Klinik Çayyolu

Hollywood Smile

Hollywood Smile

Hollywood Smile Nedir?

Hollywood gülüşü de denilen Hollywood smile estetik diş hekimliğinde uygulanan bir tedavidir.

Günümüzde dergilerde, reklam panolarında, sosyal medyada, dizilerde kısacası günlük yaşamda devamlı olarak karşımıza çıkan yüzlere dikkat ederseniz Hollywood yıldızları gibi ışıl ışıl aydınlık bir gülümsemenin ortak noktaları olduğunu göreceksiniz.

Işıltılı görünüş; dikkat çekici makyaj, rengarenk kıyafetler ünlülere özel değil ve her birimiz kendi hayatımızın yıldızı olmaya başladık. Farkedilmek ve dikkat çekici olmak güzellik algımızda çok önemli bir yer tutuyor ve bu da mutluluk sebeplerimizin başında geliyor. Dış görünüşümüzü oluşturan kıyafet saç gibi detaylar kadar dişlerimizde artık dikkat çeksin güzelliğimizi arttırsın istiyoruz.

Hollywood smile uygulamasının popüler olmasının bilimsel arka planı da var. Nöroestetik bilimine göre bir insana bakarken beyin ilk önce yüze sonra da aydınlık olana odaklanmaktadır. Bu alandaki çalışmalar aydınlıktan sonra konuma odaklandığımızı yani önde olanı algıladığımızı bildiriyor. Bu durumda dişlerin ve doğal olarak gülüşün güzellik algısında ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz.

Güzel bir gülümsemede santral diş dediğimiz orta iki dişin boyu, genişliği, yüzey özellikleri, yüzün tamamı ile ilişkisi, simetrisi çok çok önemlidir. Aydınlık olanın da dikkat çektiği göz önünde bulundurulursa dişlerin rengi; beyazlığı ve parlaklığı Hollywood smile tasarımında önemlidir.

Hollywood smile nasıl yapılır?

Hollywood smile estetik diş hekimliğinin birçok farklı tedavi metodunun birleşimidir.

Diş beyazlatma, porselen lamineler, kompozit lamineler, tam seramik kaplamalar, zirkonyum destekli kaplamalar, ortodontik tedavi, eksik diş varlığında implant tedavisi ve gerekli ise dişeti cerrahisi ile gülüşünüz bu sayede de görünüşünüz değişecektir. Detaylı analizler sonucu size en uygun tedavi şekline karar verilecektir.

Hollywood smile uygulamasında en çok kullandığımız tedavi yaprak porselen de denen porselen laminelerdir. Porselen lamineler ile dişlerin rengini ve büyüklüğünü tamamen değiştirebiliyor ve bunu da kendi dişiniz gibi doğal bir görünümde yapabiliyoruz. Ön bölge orta iki dişiniz daha belirgin yapılıp Hollywood smile görüntüsü daha da dikkat çekici hale getirilebiliyor.

Hollywood smile uygulamasında sadece beyaz dişler yeterli olmayacaktır.

Dişetlerinizin de sağlıklı olması şarttır. Sağlıklı soluk pembe dişetleri yerine şiş ve kırmızı dişetleri ile güzel bir gülüş yaratamayız. Dişeti tedavisi gerekli ise mutlaka uygulanmalıdır. Dişetlerinizin yüksekliği de önemlidir.

Gummy smile şeklinde tabir edilen güldüğünüzde dişetlerinizin fazla görünmesi durumu var ise cerrahi yöntemlerle bu durum ideal hale getirilebilir. Bazı durumlarda botoks uygulamasını da tedavi planına katmak gerekebilmektedir.

Hollywood smile uygulamasında beyaz dişler ve pembe dişetlerini düzenlemek yeterli olmayacaktır. Gülüş aslında pembe, beyaz ve siyahtan oluşmaktadır. Ağızda diş ve dişetleri dışında kalan alan ağız boşluğu siyahtır, karanlıktır.

Siyah görüntüyü ne kadar az görürse gözümüz gülüş o kadar estetik olacaktır, güzelleşecektir. Bunu sağlamak için dişlerin boyunu uzatıp, hacmini arttırarak karanlık görüntüyü azaltabilmekteyiz.

Estetikten bahsederken altın oran olmazsa olmazdır. Altın oran bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen uyum açısından en ideal boyutları veren sayısal bir orandır. Bu oranı Hollywood smile tasarımında da kullanmaktayız. Sizden alınan resimler üzerinde yapılacak ölçümlerde dişlerin en/boy oranları belli bir şablona göre hazırlanmaktadır.

En öndeki dişlerin yanındaki dişlere oranı, bu dişlerin uzunluğunun genişliğine oranı, bütün dişlerin yüzünüze oranı altın orana göre belirlenmektedir.

Hollywood smile kimlere uygulanabilir?

Hollywood smile herkese uygulanabilir; yaş ve cinsiyet gibi etkenlerden bağımsızdır. Ancak önemli olan tedaviye başlamadan detaylı ön çalışmanın yapılmasıdır.

Ağız içi durumun bütüncül olarak sağlıklı olması çok önemlidir. Tedavinin uygulama aşamasına geçmeden önce röntgenlerle desteklenmiş detaylı bir ağız içi muayene, gülüş fotoğrafları, profil fotoğrafları, dijital ölçüler üzerinde yapılacak analizler hassasiyetle yapıldıktan sonra karar verilmelidir.

Hastanın beklentisi ve teknik olarak uygulanabilirliği hassasiyetle değerlendirilmelidir. Tedavinin sonucu ve süreç hasta ile birlikte değerlendirilmeli, bilgilendirme yapıldıktan sonra başlanmalıdır. Dijital olarak veya özel geçici malzemelerle ağızda uygulama yaparak sonucun nasıl olacağı görülebilmektedir.

Bu şekilde hasta finalde onu neyin beklediğini çok iyi bilecek ve sonuçtan emin olarak süreci rahatlıkla geçirecektir. Devamında karşılıklı onaylanan plan üzerinden tedaviye başlanır ve güzel gülüşler tamamlanır.

Hollywood smile hayatımızın heranında yıldız gibi parladığımız ve aynanın karşısına memnuniyetle geçmemizi sağlayacak bir uygulamadır. Mutluluk hepimiz için mümkün!!! Işıltılı gülüşler için kliniğimize bekliyoruz.

Hasta Yorumları
GÖRÜŞ, ÖNERİ ve RANDEVU TALEBİ FORMU

* Girmiş olduğunuz bilgiler gizli tutulmaktadır, üçünkü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Hakkımızda HakkımızdaIletişim Iletişim Whatsapp
HAKKIMIZDAKlinik ÇayyoluAlacaatlı Cad. Konsept İş Merkezi No:2/3 Çayyolu
0530 404 29930530 404 2993