Klinik Çayyolu

Porselen Lamine

Porselen Lamine

Porselen Lamine Nedir?

Porselen lamine estetik diş hekimliğinde en çok uygulanan tedavidir. Gülüş tasarımında estetik başarısı en yüksek tedavilerdendir. Ortalama 0,7 mm incelikte tabaka şeklinde hazırlanmaktadır. Işık geçirgenliği doğal dişe en yakın malzeme olduğu için mükemmel ışıl ışıl gülüşünüz oldukça doğal görünecektir.  

Porselen Lamine (yaprak porselen) hangi durumlarda yapılır?

Diş renklenmelerinde, diastema olarak adlandırılan ön grup dişlerin arasında boşluk bulunduğu durumlarda, dişlerin dudağa bakan yüzeylerinde uyumu bozulmuş dolgularda, aşınmış dişlerde, kuron boyu kısa dişlerde porselen lamine yapılabilmektedir.

Porselen Lamine tedavisi gerekli midir?

Bu sorunun cevabı tamamen hastaya bağlıdır. Lamine tedavisi estetik amaçlı yapılan bir tedavi olduğu için gerekli olup olmadığına hasta aynaya baktığında karar vermektedir. Dişlerin görünüşünü, rengini beğenmiyorsa gülüşünden memnun değilse burun estetiği gibi diş estetiği de yaptırabilir.

Porselen Lamine nasıl yapılır?

Ağızdan alınan ölçülerden elde edilen modeller ve çekilen fotoğraflar üzerinde yapılan ölçümlerde dişlerin boyunun ne kadar uzayacağı, diş üzerinde kesim yapılıp yapılmayacağı belirlenir. Bu ölçümlere göre hazırlanan prova materyali ağızda denenmekte ve hasta onayı alınmaktadır. Dişin sadece ön yüzünden çok az madde aşındırılarak veya hiç aşındırma yapılmadan (prepless laminate) porselenin tamamen bilgisayar aracılığıyla CAD-CAM sistemlerde seramik bloklardan hazırlanmaktadır. Laboratuvarda hazırlanan yaprak porselenler dişe kimyasal olarak bağlanan ajanlarla çok kuvvetli bir şekilde yapıştırılmaktadır.

Porselen Lamine zararlı mıdır?

Dişler üzerinde minimal ya da hiç aşındırma yapılmadan uygulandığı için dişe herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Minimum girişimsel bir işlemdir.

Porselen Lamine kolaylıkla düşer mi?

Lamine tedavisinin ilk yapıldığı yıllarda yapıştırıcı ajanlar yetersizdi. Günümüzde ise o yapıştırıcıların 7. Nesli artık kullanılmaktadır. Nerdeyse kusursuz hale gelen yapıştırıcıların kuvveti ile laminelerin ağızdan hekim tarafından sökülmesi bile oldukça zordur.

Porselen Lamine kırılır mı?

Çok ince malzemeler olduğu için çatlaklar kırıklar oluşabilmektedir. Kalem ısırma, tırnak yeme gibi, çok sert gıdaları ısırmaktan kaçınmak gerekir.

Porselen Lamine dayanıklılık süresi ne kadardır?

Bütün diğer tedaviler gibi iyi bir ağız bakımı sağlandığı müddetçe ve kırılmasına sebep olacak etkenlerden kaçıldığı müddetçe uzun yıllar ağızda kendi dişiniz gibi kalacaktır.

Hasta Yorumları
 • A
  Ayşe Keskin19.11.2019

  ön dişlerimde dolgularım var, renkleri farklı farklı görünüyor. sevmiyorum dişlerimi. bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

  KLİNİK ÇAYYOLU

  Merhaba Ayşe Hanım, Ön bölgede dolgularda zamanla renkleşme sorunu çok sık karşılaşılan bir durumdur. Porselen laminelerde ise zamanla renk değişimi kesinlikle olmamaktadır. Diğer dişlerinizin rengi ile uyumlu, doğal bir gülüşe sahip olmak için estetik başarısı en yüksek malzeme porselendir. Sevdiğiniz dişlerle güzel bir gülüşe sahip olmak için sizi kliniğimize davet ediyoruz. Ağız içi fotoğraflarla analizini yapmak ve size en uygun tedaviye birlikte karar vermek için bekleriz. Mutlu Günler

 • D
  Damla Gün14.04.2019

  Prepless Laminate Veneers işlemi yapıyor musunuz eğer yapıyorsanız tek diş fiyatını öğrenebilir miyim? Ortalama bir fiyat verirseniz sevinirim

  KLİNİK ÇAYYOLU

  Damla hanım merhaba Prepless lamine yapıyoruz ancak öncesinde ağız içi muayene ve model incelemesi yapıp fotoğraf çekmemiz gerekmektedir. Her dişe uygulanabilen bir tedavi olmadığı için işleme uygunluğu uzman hekimlerimiz tarafından değerlendirilmelidir. Muayenemiz ücretsizdir kliniğimize bekleriz sorularınızı cevaplamak için. Görüşmek üzere

 • A
  Aslı Güllü08.02.2019

  benim üst ön dişlerimde eski dolgular var ve çok aşınmış. yaprak lamine fiyatı hakkında bilgi alabilir miyim?

  KLİNİK ÇAYYOLU

  merhabalar aslı hanım, yaprak lamine yapımında teknik ve kullanılan malzeme değişebilmektedir, birçok farklı seçenek bulunmaktadır. sizin dişleriniz için en uygun tedaviye muayene yapıldıktan sonra karar verilecektir.muayene sonrası fiyatlandırma yapılacaktır. muayenemiz ücretsizdir, kliniğimize bekleriz.

GÖRÜŞ, ÖNERİ ve RANDEVU TALEBİ FORMU

* Girmiş olduğunuz bilgiler gizli tutulmaktadır, üçünkü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Hakkımızda HakkımızdaIletişim Iletişim Whatsapp
HAKKIMIZDAKlinik ÇayyoluAlacaatlı Cad. Konsept İş Merkezi No:2/3 Çayyolu
0530 404 29930530 404 2993