Klinik ÇayyoluKLİNİKÇAYYOLU

Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf Plak Nedir?

İngilizcesi clear aligner olan apareyler dilimize şeffaf plaklar olarak çevrilmiş ve anlamında küçük bir kayıp olmuştur. Clear şeffaf, aligner sıralayıcı demektir. Türkçede ise şeffaf plaklar aynı zamanda ortodontik tedavi sonrasında dişlerin yeniden bozulmasını önleyici şeffaf plakları da kapsamaktadır ve hastalar tarafından karıştırılmaktadır.

Ortodontik tedavi sonrasında hastalarımıza verdiğimiz şeffaf plaklar tedavi sonunda dişlerin şekline göre alınan tarama/ölçüye göre yapılmaktadır ve bir tanedirler pasif plaklardır. Amaçları korumaktır. Oysa ki tedavi amacıyla yapılan şeffaf plaklar aktiftirler.

Dişlerin o anki pozisyonlarına göre değil gelmesi hedeflenen konumlarına göre yapılırlar ve bozukluğun miktarına göre değişen sayıdadırlar ve değişen sürelerde takılmaları istenir (7-10 gün). Şeffaf plaklara daha yakından bakacak olursak bunlar günümüzde yapay zekanın da gelişmesiyle teknolojinin geldiğini son noktadadırlar ve hala da gelişim içerisindedirler.

Braketlerle yapılan tedavinin yani halk arasında tel takma olarak bilinen geleneksel yöntemin estetik ve fonksiyonel problemlerini ortadan kaldırmak için ortaya çıkmışlardır. Braketlerin aksine plaklar kişiye özeldirler, plakların uyguladıkları kuvvetler de kişiye özeldir.

Şeffaf Plaklar neden yapılır?

Şimdi biraz da materyelden bahsetmemiz gerekirse bunlar antialerjik özel malzemelerdir.

Pekiştirme amaçlı kullanılan şeffaf plaklardaki desensiz şeffaflık yerine özel geliştirildikleri teknoloji gereği kendiliğinden dokulu bir yapıdadırlar. Markadan markaya değişmekle birlikte birçok katmandan oluşurlar ve bu katmanlardan bazıları yumuşak, bazıları serttir.

Böylece iki özelliği bünyelerinde aynı anda taşıyabilirler: dişlerin üzerine yapılan küçük beyaz dolgu çıkıntılar olan ataçmanlardan çıkabilecek kadar esnek, kuvvetleri sabit bir şekilde dişlere iletebilmek için sert. Materyel olarak bahsetmek gerekirse co-polyester ve polyurethane materyellerin karışımıdır.

Şeffaf Plaklar braketler kadar etkili mi?

Nasıl bunlar braket alternatifi olabilirler peki?” kısmı birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Tel tedavisinde, üzerlerinden geçen telle braket dediğimiz kare parçaların bağlanmasıyla dişe çekme kuvveti uygulanor. Ortalarından geçen teller dişlerin olması gerektiği yerdedir ve bağladığımızda dişi kendilerine çekerek hareket ettirirler.

Şeffaf plaklarda ise itme kuvveti uygulanır. Çok parmak emdiği için dişleri öne giden çocuklar duymuş veya görmüşsünüzdür. Bu plaklar da dişlerin plak sonunda hedeflendiği konumda olacak şekilde üretilirler ve dişleri o konuma getircek şekilde itme kuvveti uygularlar.

Her plağın biyolojik sınırlar içinde uyguladığı kuvvet bellidir ve dişler hedeflenen yere geldiğinde plağın uyguladığı kuvvet bitmeye yaklaşır ve yeni plak takılmaya başlanır. Ortodontik hareketler en verimli, hafif ve uzun süreli kuvvet ile olmaktadır.

Plaklar biyolojik sınırlar için uygun kuvveti sağlarken siz de plaklarınızı yemek ve fırçalama dışında takarak 20-22 saati tutturmanız gerekmektedir. Tabii ki çıkartılması özel etkinlik zamanlarda takmama lüksünüzü beraberinde getiriyor fakat bunun sürekli olması tedavinizde uzamaya ve aksamaya sebep olacaktır.

Plaklarınızı çıkarıdığınızda yemekler konusunda rahatsınız. Braketlerle tedavi gören hastalarımızdaki gibi kısıtlamalar bulunmamaktadır. Bu da sizin ortodontik tedavi süresince daha konforlu bir hayat yaşamanızı dolayısıyla sürece daha güzel bir şekilde adapte olmanızı sağlar.

Şeffaf Plaklar nasıl takılır ve çıkarılır?

Şeffaf plakların takıp çıkarılmasına alışmak konusunda kendinizi korkutmanıza gerek yok. Bunu herkes yapabilir! Sosyal medyada yer alan videolar kesin gözünüze çarpmıştır. Hastalarımızın ellerine plağı verir vermez iç güdüsel olarak doğru yere yerleştirme eğilimindeler.

Plak değişimi zamanlarında ilk taktığınızda plağınız hafif havada gibi hissedebilirsiniz, size verilecek ısırma aparatlarıyla onları dişlerinize adapte ederek 1-2 gün içerisinde tam oturmasını sağlayabilirsiniz.

Dişlerin dış kısımlarında olan ataçman dediğimiz çıkıntılardan dolayı yanak tarafından değil iç taraftan tırnaklarıızı dişetine komşu olan plak kenarına takarak oradan rahatlatabilirsiniz. Önden arkaya doğru rahatlata rahatlata tamamen çıkarabilirsiniz.

Invisalign temizleme kristali nasıl kullanılır?

Invisalign temizleme kristalleri, Invisalign markası tarafndan şeffaf plaklarınızın temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi için özel olarak tasarlanmıştır.

Formülü hem Invisalign plaklarınıza hem de Invisalign markasının pekiştirme apareyleri olan Vivera Plakları için uygundur. Bunları kullanmak için plaklarınızı ılık su altında durulayıni emiz vir bardağı ılık suygu doldurun ve bir temizleme kristalinin poşetini bardağa boşaltıp, karıştırarak suda çözünmesini sağlayın.

Şeffaf plaklarınızı bardağın içerisine koyun ve 30 dakika bekleyin. Tekrar ağzınıza koymadan önce ılık su altında durulayın.

Şeffaf plaklar nasıl temizlenir?

Ağzınızdan çıkardıktan sonra şeffaf plaklarınızı ılık suda durulayın. Plaklarınızı dişleriniz için rutinde kullandığınız fırça dışında bir yumuşak kıllı bir fırçayla şeffaf sıvı sabun kullanarak temizleyebilir ve böylece gün içerisinde birikmiş artıklar ve yemek parçalarından kurtulabilirsiniz. Fırçaladıktan sonra plaklarınızı ılık suda durulayın ve kullanmadığınız zamanlarda koruyucu kabında saklayın.

GÖRÜŞ, ÖNERİ ve RANDEVU TALEBİ FORMU

* Girmiş olduğunuz bilgiler gizli tutulmaktadır, üçünkü kişilerle paylaşılmamaktadır.

  1. facebook
  2. instagram
  3. google plus
  4. youtube
HAKKIMIZDAKlinik ÇayyoluAlacaatlı Cad. Konsept İş Merkezi No:2/3 Çayyolu
0312 240 85560530 404 2993