Klinik Çayyolu

Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf Plak Nedir?

Şeffaf plaklar kişinin dişlerine göre üretilmiş, bir seri şeffaf diş apareyidir. Günümüzdeki estetik beklentileri karşılamak amacıyla geliştirilmiş ve sanal zeka ve insan gücünün birlikte ürettiği bu plaklar zamanla kendini daha da geliştirmektedir. Tellere göre foksiyon ve estetik avantajları bulunmaktadır.

Ortodontik tedavi sonundaki şeffaf plaklarla aynı şey midir?

İngilizcesi “Clear Aligner” olan apareyler dilimize şeffaf plaklar olarak çevrilmiş ve anlamında küçük bir kayıp olmuştur. Clear şeffaf, aligner sıralayıcı demektir. Türkçede ise şeffaf plaklar aynı zamanda ortodontik tedavi sonrasında dişlerin yeniden bozulmasını önleyici şeffaf plakları da kapsamaktadır ve hastalar tarafından karıştırılmaktadır.

Ortodontik tedavi sonrasında hastalarımıza verdiğimiz şeffaf plaklar tedavi sonunda dişlerin şekline göre alınan tarama/ölçüye göre yapılmaktadır ve bir tanedir olup pasiftirler. Amaçları ortodontik tedavi ile elde ettiğimiz sonucu korumaktır.

Oysa ki tedavi amacıyla yapılan şeffaf plaklar aktiftirler. Dişlerin o anki pozisyonlarına göre değil hareket ettirmeyi hedeflenen konumlarına göre yapılırlar ve bozukluğun miktarına göre değişen sayıdadırlar ve değişen sürelerde takılmaları istenir.

Şeffaf plak tedavisi hangi dişlere uygulanır?

Şeffaf plaklar günümüzde hastalarımıza uyguladığımız tedavilerin bir çoğunda ektili bir şekilde bize yardımcı olmaktadır. Çapraşıklık, boşluk kapatma, açık kapanış, derin kapanış gibi bozukluklarda iyi bir planlama sonrasında üretilen şeffaf plaklar, hastalarımzın da düzenli takmasıyla başarılı sonuçlara ulaşmamızı sağlamaktadır.

Günümüzde çene düzeltiminin gerektiği ortognatik cerrahi görecek hastalarımızda bile başarılı şekilde bize yardımcı olmaktadırlar. Yine de kuvvet uygulama biçimlerinden dolayı çeşitli hareketlerde biyomekanik kısıtlılıkları vardır. Örneğin iskeletsel (kemikte) bir darlık varlığında tek başına yetememekte, geleneksel bir çene genişletme apareyinden sonra kalan bozuklukların tedavisi konusunda bize yardımcı olmaktadır.

Şeffaf Plak kaç saat takılmalı? Şeffaf Plak kaç günde bir değiştirilmeli?

Sağlıklı bir ortodontik tedavide kuvvetlerin hafif ve uzun süreli uygulanması gerekmektedir. Tel tedavisinde yaptığımız ve hastalarımızın gerdirme olarak tanımladığı aktivasyonlarımız hastalarımızın ağzında 24 saat boyunca aktif kalmaktadır gün içinde (lastik hariç, o kısımda hastalarımızın kooperasyonuna ihtiyaç duymaktayız).

Oysa ki şeffaf plakların takılıp çıkarılabiliyor olması bu konuda bazen bize dezavantaj olarak dönebilmektedir. 22 saate yakın (sadece yemeklerde) takılmadığı sürece plaklar ilerleyen plak sayılarında uyumunu kaybedebilmektedir).

Şeffaf plak avantajları nelerdir?

Şeffaf plağın temel olarak dört tane avantajı vardır:

  • Estetik: Dişlerinizin üzerine yerleştirdiğimiz geçici küçük çıkıntılar ve onların üstündeki şeffaf plaklarınız tel parçalarına kıyasla çok estetiktirler.
  • Yara yapmama: Tel tedavisindeki gibi keskin parçalara sahip olmadıkları için yara yapmaları çok nadir gerçekleşmektedir.
  • Daha az ağrılı olması: Tel tedavisinde yaptığımız aktivasyonlar 4-6 hafta süreyle etki etmektedir. Plakta ise plak değiştirme süreniz sıklığına daha hafif kuvvetli-küçük aktivasyonlar olmaktadır. Bu da onları daha az ağrılı yapmaktadır.
  • Yeme kısıtlılığı olmaması: Plaklarınızı çıkardıktan sonra yeme kısıtlılığınız bulunmamaktadır. Dolayısıyla tel tedavisindeki gibi sert şeyler yememe kuralı yoktur.

Şeffaf plak tedavisi nasıl uygulanır?

Şeffaf plak tedavisi Ankara kliniğimizde hastamızdan aldığımız ölçü/tarama ve ağız-yüz fotoğraflarınızı firmaya ileterek tedavinize bir başlangıç yaparız. Bu kayıtları esas alarak dijital ortamda, yüksek hassasiyette bir planlama yaparız. Planlamanızı tamamladıktan sonra sizlerle de tedavi planınızı paylaşır, sizin de onay vermeniz halinde plakların üretimi gerçekleşir.

Şeffaf plaklar bize ulaştıktan sonra oluşturacağımız randevuda dişlerinizde gerekli gördüğümüz yerlere planlamanıza uygun olarak küçük ataçmanlar yerleştirir, gerekiyorsa dişlerinizin arasında küçük aşındırmalar yapar ve plakları nasıl kullanacağınız konusunda uygulama yapar, bir sonraki randevumuza kadar kullanacağınız sayıda plak teslim ederiz ve yolculuğunuz başlar.

Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatı 2024

Şeffaf plak tedavisi fiyatı 2024 plak sayısına göre değişmektedir. Dolayısıyla biz de hastalarımıza o şekilde fiyat vermekteyiz. Firmadan firmaya değişen plak fiyatları ve plak sayıları konusunda ortodontistinizden bilgi almanız daha yerinde olacaktır.

Şeffaf plak markaları nelerdir?

  • İnvisalign
  • Straumann
  • Orthero

Şeffaf Plak Markaları

Şeffaf plak tedavisinin yaygınlaşması ve hastalarımız tarafından günümüz estetik beklentilerine en yakın tedavi yöntemi olması sebebiyle gün geçtikçe daha fazla firma sektöre girmektedir. Günümüzde en fazla hasta sayısına sahip olan marka İnvisalign’dır ve sıklıkta ortodontistler tarafından tercih edilmektedir.

Yine aynı şekilde başarılı bir implant markası olan Straumann’ın şeffaf plak sistemi Clear Aligner da Türkiye’de popülerdir. Bazı firmalar ortodontistler dışında diş hekimlerine de hizmet verdiği için tercih sebebi olmaktadır bunların başında bir Türk firması olan Orthero yer almaktadır.

Şeffaf plak temizliği nasıl yapılmaktadır?

Şeffaf plaklarınızı taktığınızda dişlerinizin ve plaklarınızın temiz olması ve plaklarınız ağzınızdayken renklendirici içecekler tüketmemeniz şeffaf plaklarınızın ilk günkü şeffaflığını korumasındaki kilit faktörlerdendir. Plaklarınızı çıkardığınızda ılık sudan geçirmeniz ve takmadan önce dişlerinizi fırçalamanız, plağınızı da yumuşak kıllı bir diş fırçası ve sıvı sabunla fırçalayıp güzelce durulamanız yeterli olacaktır.

Şeffaf plak kutusu nerede satılır?

Şeffaf plak firmaları kendi logolarını bastıkları, genelde mıknatıslı kapaklara sahip şık kutular üretmektedir ve ortodontist tedavi başlangıcında plaklarınızla birlikte onu da size teslim etmektedir. Kaybolduğu takdirde yeni bir kutu isteyebilirsiniz, önemli olan plaklarınızı çıkardığınızda darbelere karşı koruyan ve çöpe atılmasını önleyici bir kapta saklamaktır.

Şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer?

Şeffaf plaklarla göreceğiniz tedavinin süresi bozukluğunuzun miktarına ve plak takma sürenize göre değişiklik göstermektedir. Şeffaf plak tedavisine başlamadan önce ortodontistiniz yaklaşık bir uzunluk söyleyecektir fakat bunun kesinleşmesi dijital planlamanızın yapılması sonrasında ihtiyaç duyduğunuz plak sayısına ve her plağı takma sürenize göre değişecektir.

Bu sürede etkili olan ve atlanan bir faktör de plaklarınızı düzenli takmanızdır. Bu plaklar sizin ideal olarak takacağınız kabuluyle üretiliyor olup, sıradaki plağın iyi oturması için dişinizin belli bir hareketi gerekmektedir. Eğer plaklarınızı söylenen sürede takmayacak olursanız bir sonraki plak ideal oturmayacak ve bu oturmama durumu ilerleyen plaklarda daha belirgin olacaktır.

Şeffaf plak tedavisi ağrılı bir tedavi midir?

Şeffaf plak tedavisi tel tedavisine göre çok daha hafif kuvvetler uygular. Ağrısızdır demek belki bir miktar iddialı olabilir ama çoğunlukla hastalarımız tarafından rahatlıkla tolore edilebilecek hafif ağrılara sebep olmaktadır.

Şeffaf plak varken yemek yenir mi?

Şeffaf plaklar yemek yerken mutlaka çıkartılmaktadır. Ağzınızda en az 7 gün boyunca kalması gereken şeffaf plaklarınızı yemek yerken çıkartmadığınız takdirde kırılmasına veya yamulmasına sebep olabilir, kuvvet uygulama şiddetinde veya şeklinde değişikliklere sebep olabilirsiniz.

Şeffaf plak varken sigara içilir mi?

Şeffaf plak takılıyken sigara içtiğiniz takdirde plaklarda kalıcı renklenme meydana gelecek olup, görünürlükleri artacaktır.

Şeffaf plak varken çay içilir mi?

Şeffaf plaklarınızın en büyük avantajı şeffaf olmasıdır. Renklendirici içecekler sırasında çıkarmadığınız takdirde plağınızda kalıcı renklenmeler olabilmektedir. Bu bir seferde bile olabilmektedir. Tavsiyemiz plaklarınızla sadece su içmenizdir.

Hasta Yorumları
GÖRÜŞ, ÖNERİ ve RANDEVU TALEBİ FORMU

* Girmiş olduğunuz bilgiler gizli tutulmaktadır, üçünkü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Hakkımızda HakkımızdaIletişim Iletişim Whatsapp
HAKKIMIZDAKlinik ÇayyoluAlacaatlı Cad. Konsept İş Merkezi No:2/3 Çayyolu
0530 404 29930530 404 2993