Klinik Çayyolu

Endodonti Tedavisi

Endodonti Tedavisi

Endodonti Tedavisi Nedir?

Dişlerde derin çürük, kırık, travma ve diş sinirlerinde meydana gelen iltihapların düzeltilmesinde endodonti tedavisi (kök kanal tedavisi) yapılmaktadır.

Diş uyuşturulduktan sonra sinirlerinin alınıp, kök kanalının temizlenerek doldurulması ile tedavi tamamlanmaktadır. Endodonti tedavisi dişin durumuna göre tek seansta veya daha fazla seansta tamamlanmaktadır. Tedavi sırasında herhangi bir ağrı diş uyuşturulduğu için yaşanmamaktadır.

Dişin Bölümleri Nelerdir?

 1. Mine
 2. Dentin
 3. Sement
 4. Pulpa

1. Mine

Dişin en sert kısmı olan mine ve vücudun en mineralize yapısıdır. Normalde ağızda görünür ve dentin tarafından desteklenmek zorundadır. Yapısının %96sı minerallerden oluşur, geri kalanı ise su ve organik içeriktir. Normal rengi açık sarıdan grimsi beyaza değişiklik gösterir. Dişin kenarlarında dentin tarafından desteklenmeyen mine tabakasının rengi ise hafif mavi tonuna kaçar. Mine yarıtranslusent olduğu için altındaki dentinin rengi veya minenin altındaki herhangi bir restoratif materyel dişin rengini çok etkiler.

2. Dentin

Dentin mine veya sementle pulpa odası arasındaki maddedir. Pörözlü sarı tonlarında materyelin %70’I inorganik, %20’si organik madde olup, %10u sudur. Mineden daha yumuşak olduğu için çürük dentinde mineye göre daha hızlı ilerler. Dentinde dentin tübülleri adı verilen pulpa odasını dışarıda dentin ve daha dışında sement veya mineye bağlayan mikroskobik kanalları vardır.

3. Sement

Dişin kökünü kaplayan kemiğe benzer bir yapıdır. Yaklaşık %45i inorganik materyel (hidroksiapatit),%33 organik materyel ve %22 sudan oluşur. Rengi sarımsıdır, dentin ve mine den daha yumuşaktır. Sementin birincil görevi periodontal ligamandaki liflerin tutunmasına ortam sağlayarak dişin stabilitesine katkı sağlamaktır.

4. Pulpa

Pulpa yumuşak bağ dokusuyla dolu dişin merkez bölümüdür. Dişin kök bölümündeki delikten dişi besleyen kan damarları ve sinirler girer. Çürüğün ilerleyerek mine ve dentini aşıp pulpaya ulaşmasıyla bakteriler dişin köküne yayıldığı için tedavisinde endodonti tedavisi yapılarak kökün temizlenmesi ve daha sonra dolgu maddesiyle doldurulması gerekmektedir.

Endodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Endodontist dişi muayene eder ve etkilenen dişe anestezi uygular.
 • Endodontist, pulpatomi adı verilen hastalıklı dokuyu çıkarmak için dişin köküne uzanan bir giriş yolu hazırlar.
 • Daha sonra, pulpa odası ve kök kanalları bir dolum için hazırlanırken temizlenir ve şekillendirilir.
 • Endodontist, kök kanalı gutta perka adı verilen bir malzemeyle doldurur.
 • Birden fazla seans gerektiğinde, seanslar arasında dişi korumak için giriş yoluna geçici bir dolgu yapılır. Geçici dolgu çıkarılır, pulpa odası ve kök kanalı, gutta percha ile kanalların her biri kalıcı olarak doldurulur. Bazen yapısal destek için kanalın içine metal veya plastik çubuk yerleştirilir. Daimi restorasyon, doğal şekli ve görünümünü düzeltmek için dişin üzerine çoğunlukla kron yapılır.
 • Birçok kişi, geçmişte doğru olan bir kök kanalının ağrılı olacağını düşünüyor. Bugün gelişmiş anestezi seçenekleri ve cerrahi tekniklerle - bir kök kanal dolum almak kadar rahat. Enfekte bir diş (kök öncesi kanal) genellikle diş ağrısına neden olur ve kök kanalı bu sorunun çözümüdür. Aslında, enfekte olmuş diş pulpası diş abselerine neden olabilir ve diş çevresindeki kemiğe zarar verebilir.
 • Tedavi edilen ve onarılan bir diş ömrünü uygun bir bakım ile sürdürebilir. Kök kanalları yüksek bir başarı oranına sahiptir ve alternatif, diş çıkarma ve köprü veya implant ile değiştirme oranından önemli ölçüde daha ucuzdur.

Endodonti Tedavisi Ağrılı mıdır?

Çoğu kişi endodonti tedavisinin ağrılı olacağını düşünür. Bugün gelişmiş anestezi seçekleriyle ve cerrahi tekniklerle kanal tedavisi dolgu yaptırmak kadar rahat bir hale gelmiştir. Enfekte diş, genellikle ağrır ve endodonti tedavisi tek çözümdür. Enfekte kanal pulpası diş absesine neden olarak, dişin çevresindeki kemiği eritebilir.

Endodonti Tedavisi İle Diş Kurtarılır mı?

Tedavi edilmiş ve restore edilmiş diş iyi bir bakımla ömür boyu ağızda kalabilir. Endodonti tedavisinin başarı oranları yüksektir ve alternatifi olan diş çekimi ve implant/köprü restorasyona göre daha ucuz bir tedavi şeklidir.

Tedavi edilmiş dişte hala diş çürükleri olabilir o yüzden iyi bir oral hijyen be düzenli diş muayeneleri ileri bir sorunu önlemek için gereklidir. Endodonti tedavisinin başarısını ve başarısızlığını değerlendirmek için diş hekimi genelde tedavi öncesi ve sonrası alınan filmleri karşılaştırır. Bu karşılaştırmada devamlılığı bozulan kemik devamlılık gösterecek veya yeniden yapılmaya başlamış olacaktır.

Bazen kök kanalalları dişin içerisindeki bir enfeksiyondan dolayı başarıl olmaz veya başlangıçtaki enfeksiyon tamamen gitmemiştir. Bu durumda apikal rezeksiyon uygulanır. Kökün ucu cerrahi bir operasyonla açılıp, kesilir ve yerine dolgu konulur. Diğer zamanlarda 2. kez endodonti tedavisi yapılması önerilir.

GÖRÜŞ, ÖNERİ ve RANDEVU TALEBİ FORMU

* Girmiş olduğunuz bilgiler gizli tutulmaktadır, üçünkü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Hakkımızda HakkımızdaIletişim Iletişim Whatsapp
HAKKIMIZDAKlinik ÇayyoluAlacaatlı Cad. Konsept İş Merkezi No:2/3 Çayyolu
0530 404 29930530 404 2993