Klinik Çayyolu

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği Ankara

Estetik sanatta, doğada kısacası yaşamın her alanında güzel kavramının karşılığıdır.

Bireysel güzellik konu olunca diş estetiği, güzel bir gülüş olmazsa olmazdır. Bu durum da son yıllarda modern, teknolojik, restoratif uygulamaların kullanıldığı, fonksiyon ve biyolojik uyumu estetikle birleştiren diş hekimliği alanını estetik diş hekimliğini ortaya çıkarmıştır.

Gülüş tasarımı estetik diş hekimliği alanında en çok dikkat çeken ve öne çıkan uygulamadır.

Gülüş tasarımı diş hekiminin biyolojik uyum, fonksiyon, dişetinin sağlığı, dişlerin birbiri ile ilişkisi ve estetik zevkini birlikte kullanarak güzel bir görünüm yaratmasıdır. Bu tasarımın oluşturulmasında hastanın beklentileri, aynaya baktığında kendini nasıl görmek istediği hekim için başlangıç noktasıdır. Gülüş tasarımı; hastanın yaşı, cinsiyeti, ten rengi yanında dişler, dişetleri, çene eklemi ve ağız içi dokuların durumu değerlendirilerek bireye özel olarak yapılmaktadır.

Nöroestetik bilimine göre bir insana bakarken beyin ilk önce yüze sonra da aydınlık olana odaklanıyor. Dişlerin, gülüşün güzellik algısında önemi çok yüksektir. Bu da gülüş tasarımında en önemli etkenin renk olduğu anlamına gelmektedir.

Dergilerde, reklam panolarında, sosyal medyada, dizilerde kısacası günlük yaşamda devamlı olarak karşımıza çıkan yüzlere dikkat ederseniz ışıl ışıl aydınlık bir gülümsemenin ortak noktaları olduğunu göreceksiniz.

Nöroestetik çalışmalar aydınlıktan sonra konuma odaklandığımızı yani önde olanı algıladığımızı bildiriyor. Güzel bir gülümsemede santral diş dediğimiz orta iki dişin boyu, genişliği, yüzey özellikleri, yüzün tamamı ile ilişkisi, simetrisi kilit önemdedir.

Gülüş aslında pembe, beyaz ve siyahtan oluşmaktadır. Diş estetiğinde beyaz dişler ve pembe dişetlerini düzenlemek yeterli olmayacaktır. Ağızda diş ve dişetleri dışında kalan alan ağız boşluğu siyahtır, karanlıktır. Siyah görüntüyü ne kadar az görürse gözümüz gülüş o kadar estetik olacaktır, güzelleşecektir. Bunu sağlamak için dişlerin boyunu uzatıp, hacmini arttırarak karanlık görüntüyü azaltabilmekteyiz.

Estetik Diş Hekimi Nedir?

Estetik diş hekimliği Ankara, Türkiye’de resmi olarak bir uzmanlık dalı değildir. Gülüş estetiği dediğimiz tabloyu oluşturmak için birçok branş beraber çalışmaktadır. Diş eksikliklerini tamamlamak için implant yapan bir Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, dişlerin boylarının uzatılması ve şekillerinin değiştirilmesine olanak tanıyan bir Protetik Diş Tedavisi, dişlerin daimi restorasyonlarının tamamlanması için dişlerin sıralanmasını sağlayan bir Ortodonti branşı ve dişetlerinin seviyelenmesini sağlayan diş eti hastalıkları branşı gibi.

Estetik diş hekimliği yöntemler nelerdir?

  1. Diş Dolgusu
  2. Diş Beyazlatma
  3. Porselen Diş Kaplama
  4. Zirkonyum Kaplama
  5. Hollywood Smile
  6. Şeffaf Plaklar

1. Diş Dolgusu

Dişlerdeki çürüklerin temizlenmesi ve diş rengindeki materyellerle doldurularak eski formuna getirilmesini sağlayan materyellerdir. Bazı durumlarda travma alıp kırılan kısımların estetiğinin yeniden sağlanması için de yapılabilmektedir.

2. Diş Beyazlatma

Diş taşı temizliğinden farklı olarak dişin üzerindeki renklenmenin kaldırılmasından sonra yapılan dişin yapısal olarak beyazlatılması işlemidir.

3. Porselen Diş Kaplama

Porselen dişin mine tabakasına en yakın estetiği sağlayabilen materyeldir. Uygun durumlarda alt yapı olarak bir metal restorasyona ihtiyaç duyulmaksızın tam porselen diş kaplaması yapılabilmektedir.

4. Zirkonyum Kaplama

Beyaz renkli metal alt yapı üzerine porselen eklenmesiyle yapılan diş kaplamalarını içermektedir. Geleneksel metal renginin aksine dişeti sınırından gri yansımaması ön bölgelerde tercih sebebi yapmaktadır.

5. Hollywood Smile

Hollywood Smile, filmlerde görmeye alışık olduğumuz mükemmel renkte, şekilde ve boyutta olan ve gülüşünüze mükemmel oturan dişleri içerir.

6. Şeffaf Plaklar

Dişlerde çapraşıklıkların fazla olması durumunda veya boşlukların büyütülmesi istendiğinde ama boşluklar asimetrik dağıldığında bir restorasyon yapılmadan önce şeffaf plaklar kullanılarak dişler istenen konumlara getirilir ve daha sonra planlanan tedavi daha az girişimsel şekilde (dışarıda konumlanan bir diş için çekim veya kanal tedavisi gibi) sonlandırılabilir.

7. Dişeti şekillendirilmesi

Kadınlarda 2-3 mm dişeti görünümü kabul edilebilir, erkeklerde ise gülümsemede dudakların üst keserler hizasında olmasını dileriz. Yan kesicilerin diş eti hizasının orta kesicilerden biraz daha aşağıda, köpek dişlerinin ise orta kesicilerle aynı hizada olması beklenir.

GÖRÜŞ, ÖNERİ ve RANDEVU TALEBİ FORMU

* Girmiş olduğunuz bilgiler gizli tutulmaktadır, üçünkü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Hakkımızda HakkımızdaIletişim Iletişim Whatsapp
HAKKIMIZDAKlinik ÇayyoluAlacaatlı Cad. Konsept İş Merkezi No:2/3 Çayyolu
0530 404 29930530 404 2993