Klinik Çayyolu

Protetik Diş Tedavisi 

Protetik Diş Tedavisi 

Protetik Diş Tedavisi Ankara

Hareketli/ sabit diş protezleri, implant destekli protezler ve çene-yüz protezleri diş hekimliğinde protetik diş tedavisinin çalışma alanlarıdır. Diğer vücut protezleri ile eksik olan organ veya dokunun yerine konması gibi diş protezleri de ağız içinde aynı işlevi görmektedir. Eksik diş varlığı yani dişsizlik bütün dişlerin kaybedildiği tam dişsizlik ile bir veya daha fazla dişin kaybedildiği bölümlü dişsizlik olarak adlandırılmaktadır.

Tam dişsizlikte tedavi yakın zamana kadar sadece alt üst takılıp çıkarılabilen halk arasında ‘damak’ olarak tabir edilen protezlerle yapılmaktaydı. Bu protezler konuşurken, yemek yerken genellikle hareket eder ve dokularda yaralanmalara sebep olur, hasta konforunu da bu sebeplerden dolayı oldukça düşürür.  Tam dişsizlik durumunda hastalar artık damak protezlere mahkum değildir. Tam dişsizliğin tedavisinde implant uygulaması artık zorunlu hale gelmiştir. Bilimsel kaynaklar tam dişsizlikte alt çenede en az iki implantın mutlaka yerleştirilmesini ve protezlerin bu implantlarla bağlantısının yapılarak daha tutucu hale getirilmesini tedavinin başarısı için ısrarla tavsiye etmektedir. Ağız içi dokuların uygun olduğu durumlarda daha fazla sayıda, üç veya dört adet, yerleştirilen implantlar ile sabit protezlere yakın hasta konforu sunan hareketli protezler yapılabilmektedir.

Tam dişsizlik her zaman hareketli protezler ile tedavi edilmek zorunda değildir. İmplant destekli sabit protezler hastalara çok daha konforlu, estetik görünümü daha başarılı protezler kullanabilme imkanı vermektedir. Hem alt çenede hem üst çenede dokular uygun olduğunca 6 veya 8 implant yerleştirilerek sabit protezler kullanılabilmektedir.  İmplant destekli porselen protezler vidalanarak veya yapıştırıcı yardımı ile ağıza sabitlenmektedir.  Porselen dişlerin doğal dişe yakın görünümü ve sabit protezlerle artan çiğneme kuvveti hem estetik hem de fonksiyonel açıdan hasta memnuniyetini oldukça yükseltmektedir. Bütün dişlerini kaybetmiş hastaların belki de en çok özlemini çektiği ısırarak elma yemek implant destekli sabit dişlerle mümkün olmaktadır.

Bölümlü dişsizlikte ise kaybedilen diş sayısına göre tedavi belirlenmektedir. Tedavisi iki şekilde yapılmaktadır; köprü protezi veya implant üstü sabit protez. Köprü protezi bildiğimiz anlamda köprü inşa etmeye benzer; eksik dişin önü ve arkasındaki dişler ufaltılarak köprü ayağı olarak hazırlanır ve en az üç diş birbirine bağlanarak porselen köprü yapıştırılır. Köprü protezinin dezavantajı tek diş bile eksik olsa komşu iki dişin ufaltılması bu yüzden de dişin mine tabakasının aşındırılarak dişe geri dönüşümsüz bir müdahale yapılmasıdır. Bu durum koruyucu hekimlik misyonu ile ters düşmektedir. 

Eksik diş varlığında köprü protezi ile tedavi artık damak protez gibi çok gerilerde kalmaktadır. Günümüzde eksik dişin yerine implant yerleştirilerek diğer dişler korunmakta, hem de köprü protezinde ağız içi hijyen sağlamak çok daha zorken tek diş implant tedavisinde bu durum ortadan kalkmaktadır.  Eksik diş sayısı birden fazla olduğunda yerleştirilen implant sayısı arttırılarak dişsizlik yine porselen protezler ile tedavi edilmektedir.

Sabit diş protezlerinin yapımında porselen alt yapısında oldukça farklı materyal seçeneği bulunmaktadır. Uzun yıllardır porselen alt yapısı olarak metal alaşımları kullanılmaktadır. Metal alaşımları kıymetli ve kıymetsiz metal alaşımları olarak ikiye ayrılmaktadır. İçeriğinde altın olan alaşımlar kıymetli alaşımlardır. Kıymetsiz metal alaşımları nikel içeriği nedeni ile bazı hastalarda alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Altın doku dostu, biyouyumluluğu yüksek bir madde olduğu için bu durumlarda tercih edilebilir. Diğer bir seçenek ise zirkonyum destekli porselen protezlerdir. Zirkonyum estetik açıdan da başarılı bir alt yapı malzemesidir. Dişeti altından yansıyan gri metal görüntüsü de ortadan kalkmış olmaktadır. Ön bölgede eksik diş varlığında tam porselen (seramik) diş protezleri de tercih edilebilir. Farklı bir altyapı malzemesi kullanılmadan basınç altında sıkıştırılmış seramik çekirdek üzerine cam seramik pişirilerek dayanıklılığı arttırılan, görünümü doğal dişe oldukça yakın protezlerdir.

GÖRÜŞ, ÖNERİ ve RANDEVU TALEBİ FORMU

* Girmiş olduğunuz bilgiler gizli tutulmaktadır, üçünkü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Hakkımızda HakkımızdaIletişim Iletişim Whatsapp
HAKKIMIZDAKlinik ÇayyoluAlacaatlı Cad. Konsept İş Merkezi No:2/3 Çayyolu
0312 240 85560530 404 2993